דרך הילד

072-2835380

החטיבה הצעירה

"So, from the age of three till six, being able to now to tackle his environment deliberately and consciously,
he begins a period of real constructiveness."

– Maria Montessori, The Absorbent Mind

החטיבה הצעירה היא מסגרת הגן של דרך הילד, הכוללת שתי קבוצות של ילדים בגילאי 3-6. ד"ר מונטסורי שמה דגש רב על החינוך עד גיל שש וראתה בשנים אלו שנים קריטיות להתפתחות הילד. צוות הגן הינו בעל דיפלומות מטעם אירגון AMI העולמי לגילאי 3-6 וכולל גננות בעלות תעודת הוראה לגיל הרך ורישיון הוראה.
 
סביבת הגן כוללת איזורי פעילות בתחומי השפה, המתמטיקה, החושים וכישורי החיים. הסביבה המונטסורית מאפשרת את העצמאות של הילדים ומפתחת את תחושת המסוגלות שלהם ומכינה אותם לשלב הבא. חלל הגן מאפשר שימוש נרחב בתנועה, וכולל עזרים רבים התומכים בלמידת הילד. למשל, בתחום המתמטיקה ישנים עזרים ללמידת המבנה העשרוני אשר מקבלים ביטוי צורני ומובחנים על ידי צבעים שונים, דבר המאפשר לילדים בגילאים צעירים מאד לבצע פעולות חשבון מורכבות (בתחום האלפים). דוגמה נוספת: בתחום החושים, ישנם כלי נגינה ועזרים לפיתוח שמיעה מוזיקלית, תרגילים למיון על פי ריח, גודל, משקל, טקטסורה ועוד.
היום מתחיל במעגל עבודה של כשלוש שעות הכולל עבודה בפינות הגן, ארוחת בוקר, עבודה בגינה ועוד. לאחר מעגל העבודה נפגשים הילדים למפגש קצר ואחריו ארוחת הצהריים. לאחר ארוחת הצהריים יש זמן למשחק בחצר. ילדים הזקוקים למנוחה יכולים לנוח ואחרים ממשיכים לשחק או חוזרים לחלל הכיתה.
 
ילדים בגיל הזה רוצים להרגיש משמעותיים. כך, לדוגמה, הילדים שותפים להכנת ארוחת הבוקר, לעריכת השולחן לארוחת הצהריים, לניקוי אבק בכיתה, סידור פרחים ועוד. התרגילים הללו מפתחים את המוטוריקה העדינה והגסה אך בעיקר עוזרים לילד להכיר את הסביבה שלו ולחוש משמעותי בסביבתו. העשייה של הילדים היא אמיתית, כך, לדוגמה, בגן משתמשים בכלי אוכל שבירים, ואם נשברת צלחת בעת שילד שוטף כלים, זוהי הזדמנות חשובה ללמידה.
דילוג לתוכן